Jediné informace, které dostala o sexu byly o tom, jak je sex špatný a že si musí dávat pozor na to, aby neotěhotněla a nemusela se vdávat. 

Stejně jako se musela vdávat  její máma (ano, ona byla tou příčinou vdavek matky) a její babička. 

Ani československá prudérní výchova tomu tenkrát nepomohla. O ničem se nemluvilo, nevědělo, sexualita byla pro mnohé totálně tabu. Jediné informace o menstruaci se daly získat z knížky Děvčátka na slovíčko.  (Pozn.  První informace o sexu jsme v 90tkách lovili z Bravíčka, v jisté sekci LSN – pamatujete si to?) 

A tak – více, než aby si dopřávala, se spíše kontrolovala a hlídala. Jakmile se vdala, tak se jakákoliv chuť vytratila úplně. Péče o rodinu, malé děti, práce a nekonečný kolotoč starostí tomu taky nepřidal. Sama popisuje, že se cítí pod čepcem. Svázaná, sevřená, bez energie.

A teď, babo raď! 

Možná bych mohla poradit, jak si udělat více času, jak opečovávat sama sebe a si vytvořit prostor navíc. I na tohle potřebuje ženská energii a když ji má málo, rodina si  ji prostě prioritně sebere. (Rodina je totiž obvykle na 1. místě.)

Když se na to téma ladím víc, mám pocit, že svět rozděluje na dva typy žen. Ty slušné, obětavé, maminkózní, tak trochu prkenné (neslušně jsem je pojmenovala typ “suchá větev”) a ty, které si dopřávají a užívají (typ “coura”). Protože vdaná ženská courou být nechce a nemůže, nezbývá jí být jinde, než v první kategorii.

Jenže proč?

Je to, totiž, až tisícileté pravidlo, které bralo ženám moc, sílu a sexualitu. Dostaňte ji pod čepec, tam se přece každá zklidní! Přibudou starosti, děti a na “blbosti” nebude mít čas. Církev tento přístup podporovala. Sexualita označována za nečistou činnost k plození dětí a nejlépe ji dělat po tmě, pod peřinou a na misionáře. Jiný přístup je hříšný. Neexistovalo nic jiného, než informace těch, kteří sexualitu měli často pokřivenou úplně nejvíc. 

Koukněte na jakýkoliv historický film, přečtěte si knížku, je to tam a nemusíte chodit nikam daleko!

Jak bylo důležité býti ctnostná! 

Ženy začaly být kruté samy k sobě, když nebyly dost dobré. Ctnostné slušňačky o to víc opovrhovaly těmi “neslušnými”. (Podhoubí  samozřejmě rostlo svým životem, ale o tom zase jindy.) Kořeny svobodné sexuality se naprosto vytratily a ženy ztratily kontakt samy se sebou.  Generace za generacemi slepě opakují to stejné.

Jak je to obrovské téma! A není jen o sexualitě. Jenže tam to začíná…

Zajímavé příběhy z konstelací a regresních terapií