Je už u mě asi po třetí, řešíme její sebehodnotu, sebeúctu, uvědomění si sama sebe, nalezení rovnováhy a tak. Probíráme věci ze současného života, občas se vracíme do dětství, žádná velká dramata, ale pořádná a krásná práce.

Chodí ke mně ráda, vnímá se klidnější, silnější, je prostě v pohodě. A že prý toho už vyzkoušela hodně — různí terapeuté, psychologové, psychiatři. Ono si to prostě musí navzájem “sednout”. Já se ně ni taky těším, když jsme spolu domluvené. Uděláme hodně práce, zasmějeme se a je to fajn. Mám ji ráda.

Ale k příběhu. Často se dává na poslední místo, nechá všechny předběhnout, stará se o ně, ale oni o ni ovšem ne. Od mala slýchávala, jak musí být hodná, slušná a tak. Takže je problém si říct o peníze, vůbec si najít nějakou prima práci, jinou, než tu “slušňáckou”, kancelářskou.

O mladší sestru se musela často starat, musela být ta chytřejší, ta, co všechno zvládne, unese, postará se. Bývala dávána za vzor, prostě prvorozené dítě. Hodná holka jak vyšitá.

Jenže je tam něco špatně. Ztrácí se, nefunguje to. Je už z toho unavená. Vracíme se do dětství a hledáme důvod, proč se jí to takto v životě děje. Po chvíli jen tak mimochodem prohlásí, že máma měla před ní tři potraty. A že se to nedávno dozvěděla od své tety.

Jooo! To je to ono! Od narození byla dávána na 1. místo! Ale ona je čtvrtá! A to je opravdu rozdíl!
I ti nenarození mají své místo ve smečce. Pokud se dělá, že se nikdy nic nestalo, pak se děti dostávají na jinou pozici a být najednou čtvrtá a první je strašně těžké. Nese zodpovědnost, která vůbec není její.

Dáváme tedy sourozencům jejich místo a ona se ladí na to svoje. Čistíme, zpracováváme, dáváme vše do pořádku.
Obrovsky se jí ulevuje. Nemusí být ta nejlepší, nemusí se neadekvátně starat, nemusí být první… Je přeci čtvrtá, to dá rozum!

Pro vysvětlení — opravdu záleží na jaké pozici v rodině se narodíme. Prvorození to mají jinak, než druhorození, nebo ti třetí a ti další. Není to vůbec jedno. Každá pozice má svá pravidla a řád. Ukazuje to, jací jsme, jakou si vybíráme práci, jak žijeme svůj život.

Zajímavé příběhy z konstelací a regresních terapií